ÚOHS uložil distributorovi s elektronikou za kartel pokutu 24,5 milionu korun

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal plzeňskou společnost Beryko, která je distributorem elektroniky značky Xiaomi, pokutou 24,46 milionu korun za účast v kartelové dohodě. Druhá firma, která se kartelu účastnila, společnost Witty se sídlem v Praze, vyvázla bez postihu, protože protisoutěžní jednání nahlásila jako první a umožnila kartel odhalit. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, žádná z firem proti němu nepodala rozklad.

Obě firmy byly v letech 2018 a 2019 hlavními distributory elektroniky značky Xiaomi v Česku. Zboží samy prodávaly, ale dodávaly jej také dalším maloobchodům. „Představitelé obou společností různými způsoby komunikovali a vzájemně koordinovali nastavení prodejních cen a dalších cenových parametrů, například výši a dobu trvání slevových akcí, rozdělovali si zákazníky a vyměňovali si citlivé obchodní informace při velkoobchodním a maloobchodním prodeji a distribuci zboží značky Xiaomi na území České republiky,“ uvedl úřad v tiskové zprávě. Tímto postupem porušily obě firmy nejen právo České republiky, ale také předpisy Evropské unie.

Úřad se o kartelové dohodě dozvěděl díky žádosti o takzvaný leniency program, tedy o program shovívavosti. Požádala o něj firma WItty, která na kartelovou dohodu upozornila.