Jaké domy hledáme, tedy trendy v designu

Vsoučasné době téměř každé oblasti života dominuje móda. Řídíme se jím při výběru oblečení, nábytku a dokonce i jídla. Sledujeme trendy, chceme bydlet stylově, ale také pohodlně. Trendy v designu domu se nemění tak dynamicky jako trendy v jiných sférách života. Spíše vyplývají z pokroku civilizace a rozvoje technologií. Jsou výsledkem změny způsobu života lidí a jejich pohledu na domov. Moderní investor hledá nejlepší designová řešení, ideálně přizpůsobená jeho potřebám. Jeho dům má být energeticky úsporný, ekologický a harmonicky zapadat do okolí. Důležitá je i jeho cena. Moderní investor pečlivě kalkuluje investiční náklady. Již ve fázi výběru projektu posuzuje, co má do kapsy. Moderní investor chce bydlet levně a moderně.

Jednopatrové domy

Jednopatrové domy se vždy těšily velké oblibě, v posledních letech však zažívají zvláštní oživení. Investoři stále častěji hledají domy bez architektonických bariér, soustřeďující životy svých obyvatel na jednu úroveň. Bungalov zvyšuje komfort používání a usnadňuje komunikaci. Absence schodů znamená větší bezpečnost pro rodiny s malými dětmi a výbornou reakci na požadavky stárnoucí společnosti. Výběr tohoto typu domů je také dán ekonomickým faktorem. Krátká doba výstavby umožňuje co nejdříve „svézt“ bez nutnosti pronajímat byt. Za zmínku také stojí, že jednopatrové domy umožňují následnou přístavbu podkroví, což usnadňuje hospodaření s obvykle omezeným rozpočtem. Jednopatrový dům se jeví jako reprezentativnější ve srovnání s domy s využitelným podkrovím. Efektní rozložitá karoserie, krytá nejčastěji valbovou střechou, působí dojmem větší prestiže. Je však třeba připomenout, že jednopatrové domy oproti domům s podkrovím zabírají na pozemku více místa.

Dvojgaráž

Návrhy domů s garáží pro dvě auta jsou stále oblíbenější. Je to pravděpodobně způsobeno změnou životního stylu. Investoři stále častěji staví domy mimo město, mimo spoje MHD. Dvě auta jsou v tomto případě nutností. Oba rodiče většinou pracují, navíc musíte děti vozit do školy, školky nebo na mimoškolní aktivity. Místo bydliště není vždy dobře spojeno s městem. Pokud to tedy velikost pozemku dovolí, stále více investorů se rozhoduje pro stavbu domu s dvougaráží. Nejoblíbenější je garáž umístěná v tělese objektu. Takové umístění usnadňuje komunikaci, protože nevyžaduje opuštění domu, pokud chceme garáž používat. Umístění garáže v tělese stavby je nepochybně ceněno zejména za nepříznivých povětrnostních podmínek,

Byt domů

Byt Hostů, tedy ložnice řešená jako komfortní byt s vlastní koupelnou a šatnou, je v současné době velmi žádaným řešením. Stále častěji se objevuje v návrzích i „skromných“ domů. Ložnice obohacená o další pokoje zaručuje plné soukromí po celý den. Soukromá koupelna zaručí ranní a večerní toaletu, aniž byste museli čekat ve frontě na veřejnou koupelnu. Šatní skříň zmenší množství nábytku v ložnici, díky čemuž získá prostor. Byt hostitelů je nejoblíbenější mezi velkými rodinami, protože zajišťuje vlastní, soukromou část domu jen pro sebe.

Pokoj navíc

S přibývajícími léty a rozvojem technologií pokoj navíc mírně změnil svou funkci. Už to není typický pokoj pro hosty, kteří chtějí zůstat přes noc. Stalo se to hlavně místem pro práci, t. zv. domácí kancelář. Moderně zařízená kancelář, akusticky oddělená od zbytku domu, umožňující práci bez zouvání pantoflí, je stále žádaná investory. Měnící se životní styl, neustálý spěch, stres nás také donutily mít doma místo, které zajistí správnou relaxaci. Nepochybně se stalo nezbytností místo, kde si po náročném dni odpočinete, zbavíte se stresu a špatné nálady a nadechnete se. V závislosti na vaší peněžence a vlastní fantazii to může být soukromá knihovna nebo zábavní místnost s kulečníkovým stolem,

Malé a levné domy na stavbu

Malé domy s plochou do 120 m2 jsou mezi investory stále oblíbenější . Jsou skvělou alternativou bydlení v paneláku. Dokonale kombinují funkční, ekonomická a praktická kritéria. Malý dům je obvykle levný dům na stavbu. Má jednoduchý, často minimalistický tvar, bez přebytečných detailů. Existuje několik důvodů pro popularitu malých domů. Banky zvyšují marže hypotečních úvěrůa výše vlastního příspěvku se každým rokem zvyšuje. Omezená výše úvěru vás nutí snižovat investiční náklady, a tím i velikost stavěného domu. Zde se pro architekta objevuje nesmírně těžký úkol, protože musí vytvořit maximálně užitečný obytný prostor, který odpovídá životnímu stylu a očekávání mnoha rodin. Investoři také stále více berou v úvahu náklady na údržbu domu. Stávají se také praktičtějšími. Menší dům znamená méně místa na vytápění a úklid, což znamená více času pro sebe a své blízké. Staré přísloví „těsný, ale svůj“ platí stále více.

Mnoho skla

Navrhování domů s četným prosklením je v poslední době mezi architekty velmi módním trendem. S tím souvisí jak inovativnost staveb, tak návrat k přírodě. Architekti oceňují přednosti přirozeného světla, které hraje hlavní roli v interiérech určených k trvalému pobytu lidí. Přirozené světlo přispívá k oteplování klimatu a podporuje využití interiéru, dodává mu lehkost a prostornost.

Zavedení četných prosklení umožňuje otevřít se okolí. Prosklené fasády domů nevyplývají pouze z módy, ale jsou výsledkem potřeby bližšího kontaktu s přírodou a více přirozeného světla v chladných, minimalistických interiérech. Velké prosklení umožňující větší kontakt s přírodou, propojuje dům s terasou a zahradou a působí dojmem prolínání interiéru se zelení přírody. Použití velkého prosklení ovlivňuje i ergonomii budovy. Výběr správného okenního truhlářství má vliv na konečný vzhled stavby a má velký význam pro tepelnou a zvukovou izolaci. Nejlepšímu využití tepelné a solární energie napomáhá kompaktní, obdélníkové těleso budovy a jednoduché vnitřní uspořádání. Investoři se již nebojí velkého zasklení a neobvyklých řešení truhlářství. Naopak – jsou si vědomi toho, že vhodné uspořádání velkého prosklení umožní správné využití přirozeného tepla, a tím i úsporu energie. Moderní okna mají lepší tepelné parametry než stěny budov postavených před několika lety.

Plochá střecha

Ploché střechy byly doposud spojovány především s průmyslovým, veřejně prospěšným nebo vícegeneračním bydlením. Když mluvíme o rodinném domě, máme na mysli tzv kostky, které kralovaly v dobách repetitivního, schematického a nudného stavění v Polské lidové republice a byly jediným dostupným projektem. Dnes jsou ploché střechy opět v oblibě. Vyhledávají je investoři znudění tradičními domy, kteří sní o něčem originálnějším. Moderní dům s plochou střechoumá zajímavý tvar, důmyslné funkční uspořádání, mimořádnou, moderní fasádu a podporuje myšlenku energetické účinnosti. Moderní instalace proti vlhkosti vám umožní bezpečně stavět ploché střechy bez obav. Stavba tohoto typu střechy je technologicky jednodušší a levnější ve srovnání s montáží komplikovaného krovu. Při návrhu tohoto typu střech se architekti zaměřují na jednoduché konstrukce, u kterých nehrozí tepelné mosty, netěsnosti krytiny ani konstrukční chyby, které bohužel nejsou na strmých střechách ničím neobvyklým. V domě s plochou střechou nejsou žádné šikminy, díky kterým můžeme maximálně využít dostupný prostor. Plochá střecha je ideální povrch, na který lze umístit instalace jako fotovoltaické panely, solární panely, klimatizace a ventilátory. Plochá střecha přebírá roli dodatečné, oku neviditelné, technické fasády budovy. Nabídka návrhů domů s plochou střechou není příliš velká. Zatímco investoři se s tímto typem obytných domů začali smiřovat, v mnoha obcích místní územní plány zatím použití plochých střech neumožňují.

Jednoduché a přirozené barvy

Lidé jsou stále unavenější z ruchu velkoměst a stěhují se do klidnějších oblastí obklopených vegetací. Chtějí, aby jejich dům ladil s okolní krajinou a stal se její součástí. Současné fasády se v ničem nepodobají těm starým. Domy v minimalistickém stylu se zálibou v jednoduchých formách a neutrálních barvách spíše splývají, než aby vystupovaly z okolní krajiny. V současnosti jsou nejmódnější tlumené barvy, tedy béžová, bílá a šedá. Časy barevných fasád udržovaných v intenzivních barvách jsou za námi. Do módy se dostaly také přírodní materiály, dřevěné obklady, klinker a fasádní kámen. Po vzoru skandinávských zemí se snažíme o jednoduchost, oceňujeme nekomplikovaná řešení, volíme klasické tvary. Touha zapadnout do okolí není jen „přirozenou“ fasádou budovy, je to využití funkčních řešení spočívajících ve stírání viditelných hranic mezi interiérem a okolím budovy. Moderní dům v sobě snoubí funkčnost, střídmost a zdrženlivý charakter a správný výběr detailů dokáže i skromný jednoduchý dům zatraktivnit a docílit originálního efektu.